Aktualności Aktualności

Zeelandia gotowa
na erę bez
dwutlenku tytanu

Zeelandia gotowa na erę bez dwutlenku tytanu.


W ostatnim czasie Komisja Europejska przedstawiła propozycję usunięcia dwutlenku tytanu E171 (bieli tytanowej)
z zamkniętej listy substancji dodatkowych, dozwolonych do stosowania w UE.

Dwutlenek tytanu (TiO2) to naturalnie występujący tlenek tytanu pozyskiwany z minerałów. Stosuje się go w szerokiej gamie produktów, na przykład w paście do zębów oraz w artykułach higienicznych i farmaceutycznych. Ze względu na swój kolor i właściwości zmętniające dwutlenek tytanu ma również szerokie zastosowanie jako dodatek (E171) w przemyśle spożywczym. W branży piekarniczej używany jest m.in. w gotowych nadzieniach kremowych, kremach budyniowych oraz w białych lukrach i polewach.

Wykorzystywanie E171 w produktach spożywczych stało się przedmiotem dyskusji. Z dniem 1 stycznia 2022 roku w Unii Europejskiej dwutlenek tytanu zostanie skreślony z listy dozwolonych barwników stosowanych w środkach spożywczych, a od 1 lipca 2022 będzie obowiązywał całkowity zakaz wprowadzania na rynek produktów zawierających ten związek.

W ostatnich latach Zeelandia koncentrowała się na opracowaniu produktów, niezawierających dwutlenku tytanu. Dzięki tym rozwiązaniom jesteśmy gotowi już dziś zaproponować produkty wolne od E171 w zgodzie z nowymi przepisami prawa UE. Dostosowaliśmy i opracowaliśmy wiele produktów wolnych od TiO2. Jesteśmy w stanie zaoferować na czas rozwiązania bez wspomnianego dodatku.


W razie jakichkolwiek pytań na ten temat zachęcamy do kontaktu z działem Product&Legislation, pl@zeelandia.pl. Zapewnimy Państwu wsparcie i doradztwo w zakresie przepisów i produktów.

Zeelandia gotowa na erę bez dwutlenku tytanu