Mirek Wawrzyniak
ekspert cukiernictwa

Mirek Wawrzyniak

Cukiernictwo to pasja, która nie może się znudzić

Każdy rodzaj produktów cukierniczych ma stosowny do swej specyfiki oraz składników receptury - zakres temperatury odpieku. Niewielkie wahania temperatury są dopuszczalne, ale jeśli nie będą spełnione parametry wypieku - modyfikacja receptury nic nie pomoże.

Przyczyny powstawania dziur w pączku (pomiędzy skórką i miękiszem) mogą być następujące:

  • - zbyt wysoka temperatura smażenia - zalecalibyśmy temperaturę tłuszczu 175-180C, nie wyższą;
  • - za chłodne ciasto i jednocześnie zbyt duża ilość drożdży - powinno pomóc zrobienie cieplejszego ciasta przy nieco mniejszej ilości drożdży;
  • - być może (ale niekoniecznie) używany polepszacz jest zbyt silny - radzimy zrobić próbę z nieco mniejszą ilością polepszacza.

Właśnie uzupełniliśmy kalendarium szkoleń w Akademii Zeelandia na rok 2015 - http://www.zeelandia.pl/Section/94/kalendarium - można sprawdzić co będzie omawiane na konkretnych szkoleniach poprzez wejście w odpowiedni odnośnik, mona się również zapoznać z sylwetkami naszych prowadzących. Kalendarium z zakresu produktów piekarskich zostanie uzupełnione do końca stycznia.

 

Pierwsze szkolenie z pralin odbędzie się 14-15.04.2015, koszt uczestnictwa w szkoleniu to 300-500zł w zależności od ilości noclegów, Zeelandia stara się także partycypować w kosztach uczestnictwa w szkoleniu, jeżeli chciałaby Pani skorzystać z takiej oferty wówczas trzeba skontaktować się z obsługującym Państwa przedstawicielem handlowym, wówczas on udzieli informacji jak to wszystko będzie wyglądać. 

Oczywiście proszę o kontakt z naszą firmą telefonicznie lub mailowo

W naszej ofercie posiadamy również pomadę cukrową Fondant Ready. Jest to produkt gotowy do użycia po uprzednim podgrzaniu. Ma dobrą stabilność i zastyga nie tracąc atrakcyjnego połysku. Posiada dobrą elastyczność dzięki czemu nie odpryskuje podczas krojenia.

O Ekspercie

Z grupą Zeelandia jestem związany od 10 lat, choć w branży cukierniczej mam już ponad 30-letnie doświadczenie. Tak jak wszystko na tym świecie, cukiernictwo ciągle się zmienia i wciąż mnie zaskakuje. To pasja, która nie może się znudzić. Z pewnością dlatego fascynuje mnie już od tylu lat Pierwsze kroki stawiałem w Hotelu Merkury. Potem egzamin mistrzowski, praca w Orbisie i HP Cukiernia. Doczekałem się również przygody z czekoladą we wszystkim znanej Goplanie. W końcu trafiłem do Zeelandii, gdzie czekały na mnie nowe doświadczenia, szkolenia w ramach prestiżowej Akademii Zeelandia, a także obowiązki na boisku piłkarskim Zeelandia Cup. W wolnych chwilach wyjeżdżam w Karkonosze lub sięgam po rower.

Najczęściej koszysta z:

Materiały wideo: